Jak vybrat pračku
Koupě nové pračky je velká investice na několik let dopředu. V následujícím článku vás provedeme krok po kroku výběrem, abychom vám co nejvíce usnadnili celý proces. Pomocí návodných otázek vám objasníme některé parametry, funkce a vlastnosti praček. Vhodné produkty si navíc můžete vyfiltrovat pomocí našich filtrů a štítků. Ve srovnání praček si tak můžete vybrat ten model, který vám bude nejlépe vyhovovat.
Jak vybrat pračku ve stručných bodech:
Typ pračky - Dobře si promyslete, kam chcete pračku umístit a kolik na ni máte prostoru. Vybrat si můžete z předem nebo vrchem plněných modelů.
Kapacita - Podle počtu osob v domácnosti a také typu prádla, které často perete, si zvolte kapacitu bubnu. Ta se u jednotlivých modelů pohybuje od 4 do 13 kg.
Energetická náročnost - Rozdíly v ročních nákladech na provoz pračky jsou až v řádech stovek korun. Více zjistíte v samostatné sekci.
Hlučnost - Hluk, který přístroj vydává při praní a odstřeďování, se také může výrazně lišit. Proto doporučujeme zohlednit hlučnost při výběru, informace o ní najdete v energetických štítcích.
Programy a funkce - V tomto ohledu záleží hodně na vašich preferencích. Každý při běžném provozu vyžaduje jinou výbavu. Jednotlivým funkcím jsme věnovali samostatnou kapitolu.
Typ motoru - Motor ovlivňuje spotřebu elektrické energie, efektivitu jejího využití a také hlučnost provozu.
Další - Máte doma malé dítě? Používáte sušičku? Zaměřte se při výběru i na specifické potřeby.
Kolik máte na pračku místa?
Jako první věc budete jistě řešit umístění tohoto poměrně velkého přístroje. Ať už stojí vaše pračka v koupelně, kuchyni, nebo samostatné prádelně, jistě budete chtít, aby zabírala co nejméně místa.Podle typu konstrukce se rozlišují dva druhy praček:
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|
Přední plnění | Větší kapacita , Větší nabídka, Lze na ni postavit sušičku, Průhledné víko bubnu, Některé modely jsou úzké | Zabere více místa, Musíte se ohýbat při obsluze, Je třeba místo na otvírání bubnu |
Horní plnění | Zaberou méně místa, Nemusíte se ohýbat | Nelze na ně postavit sušičku, Menší nabídka, Horší výbava |
Pračky s předním plněním
Klasický model s průhlednými kulatými dvířky na přední straně s rozměry kolem 60x85x60 cm. Výhodou těchto praček je možnost vestavění, například do kuchyňské linky, a také využití vrchní strany spotřebiče. Ten lze využít jako poličku v koupelně, či na něj odkládat jakékoli předměty, například prádelní koš. Tento typ pračky je výhodný také pro majitele sušiček. Při využití vhodného mezikusu můžete totiž sušičku postavit na pračku a ušetřit tak mnoho místa. Příkladem pračky s předním plněním je například Samsung WW60J4210LW1ZE (Recenze).
Předem plněné pračky mají zpravidla větší kapacitu bubnu (o té si povíme něco v další části) a také více funkcí. Vzhledem k robustnější konstrukci jsou také stabilnější. Výrobci tomuto druhu praček věnují větší pozornost než vrchem plněným modelům, proto je na trhu mnohem větší výběr. Můžete tak uspokojit své nároky nejen v ohledu technologie, ale také vzhledu, či zvláštních vychytávek.
Při výběru místa instalace ale nezapomeňte také na prostor, který je potřebný pro otevření dvířek. Jestliže preferujete přední plnění, ale při vyměřování místa jste zjistili, že se vám klasická pračka na vybrané místo pravdpodobně nevejde, můžete zvážit pořízení úzké, tzv. slim pračky. Při zachování výšky a šířky je výrazně zkrácen parametr hloubky, která je v rámci této kategorie maximálně 50 cm.
Pračky s vrchním plněním
Druhou alternativou, která je často upřednostňovaná v malých prostorech, je vrchem plněný model. Tyto pračky mají neprůhledné víko, které se vyklápí směrem nahoru a ukrývá přístup do bubnu. Rozměry se obvykle pohybují kolem 90x40x60 cm. S několika desítkami centimetrů volného místa musíte počítat nad samotnou pračkou, abyste mohli pohodlně odklopit víko a dostali se tak do bubnu.
Pračky s horním plněním jsou obvykle vybaveny menším množstvím funkcí a technologií než předem plněné modely. Zároveň mají menší kapacitu bubnu a obecně horší výsledky v našem testu. Pro některé uživatele by mohl být nevýhodou také fakt, že nejde na tuto pračku postavit sušičku. Pokud tedy máte ve své domácnosti i sušičku, nebude pro vás pračka s horním plněním pravděpodobně nejvhodnější.Vhodné jsou tyto pračky pro seniory a méně pohyblivé osoby, kterým dělá problém vytahování prádla z pračky v předklonu nebo v dřepu.
Pračky se sušičkou
Do malých bytů se hodí také pračky se sušičkou. Jedná se o přístroj který v sobě kombinuje oba pomocníky pro péči o prádlo. I tato zařízení mají své výhody a nevýhody. Největším kladem je bezpochyby úspora místa a možnost vložit špinavé prádlo a na konci cyklu jej vytáhnout rovnou nejen čisté, ale i suché. Nevýhodou je pak vysoká spotřeba vody i elektřiny a také to, že nedokáže usušit stejné množství prádla jako vypere. Oproti plnohodnotným sušičkám také pokulhává kvalita sušení. Jako kompromis do malých prostorů se ale osvědčila v mnoha domácnostech.
Pro kolik lidí budete běžně prát?
Kapacita je jedním z klíčových parametrů, který budete při výběru řešit. Odvíjí se zejména od počtu osob:
Pro jednotlivce a dvoučlennou domácnost - doporučujeme kapacitu pračky 4 až 5 kg
Pro 3 až 4 osoby - doporučujeme kapacitu 5 až 7 kg
Pro rodinu s více dětmi - doporučujeme 7 a více kg
Počet osob v domácnosti | Ideální kapacita pračky |
---|
1 až 2 osoby | 4 až 5 kg |
3 až 4 osoby | 5 až 7 kg |
5 a více osob | 7 a více kg |
Počet osob v domácnosti, ale i typ praného prádla rozhodují o vhodné kapacitě bubnu. Nutno podotknout, že neplatí rovnice čím větší buben, tím větší pračka. Kapacita bubnu nemá na rozměry ve většině případů vliv. Větší bubny ocení rodiny s více dětmi, nebo domácnosti, které často perou objemné kusy prádla. Pro jedno-, či dvoučlenné domácnosti jsou vhodnější bubny menší. Praní malého množství prádla ve velké pračce se totiž z hlediska spotřeby elektrické energie nevyplatí, a to ani s množstevní automatikou (více se o ní dozvíte v části věnované funkcím).
Jak už jsme zmínili v předchozí části, u jednotlivých typů praček se setkáváme s odlišnými kapacitami. Předem plněné pračky disponují nejširší škálou zhruba od 5 do 13 kg. Slim pračky mají tento rozsah poněkud menší, obvykle mezi 4 a 7 kg. Také u vrchem plněných praček je menší rozptyl – zhruba od 5 do 8 kg. Většina modelů má ale kapacitu 6 nebo 7 kg.
Nejjednodušším měřítkem, podle kterého zvolit kapacitu, je již zmiňovaný počet osob. Pro dvoučlennou domácnost postačí kapacita kolem 5 kg. Jestliže ale budete prát pro více než 4 osoby, zvolte kapacitu minimálně 6 kg, spíše více. S větším bubnem se pojí další výhody, jako je bezproblémové praní objemnějších kusů – například ručníků, povlečení, či přikrývek a polštářů. Jestliže takové prádlo perete často, nebo ve velkém množství, nesahejte při výběru po pračkách menších než 6 kg.
Kolik energie chcete při praní spotřebovat a utratit za provoz?
Provozní náklady různých modelů praček se mohou výrazně lišit. Při porovnávání je třeba vzít v potaz několik parametrů:
Energetická třída - značí efektivitu využití elektrické energie - zjistíte na štítku
Spotřeba elektřiny (za rok) - zjistíte na štítku
Spotřeba vody (za rok) - zjistíte na štítku
Často diskutovanou otázku spotřeby energie a vody, která přímo souvisí s provozními náklady pračky, dobře vyřešily energetické štítky. Ty jsou podle nařízení Evropské komise nezbytnou identifikační součástí každé pračky. Na štítku jsou pod srozumitelnými piktogramy uvedeny klíčové hodnoty, podle kterých se lze při výběru orientovat (Zdroj: Přeměření).
Energetický štítek
Energetický štítek přináší několik zásadních informací, které jsou pro správný výběr pračky nepostradatelné:
Energetická třída - udává jak je pračka úsporná ve vztahu ke kapacitě
Roční spotřeba vody - spotřeba vody při 220 cyklech ročně
Roční spotřeba elektřiny - spotřeba elektřiny při 220 cyklech ročně
Třída účinnosti odstřeďování - jak dobře je prádlo vyždímané
Energetická třída
Nejúspornější, a tedy na provoz nejméně nákladné jsou pračky spadající do energetické třídy A+++. Pračky třídy A a horší se dnes už nevyrábějí. Na trhu ale pořád ještě jsou. Doprodávají se totiž stále starší produktové řady. Obvykle ale narazíte na modely třídy A+ a vyšší. Díky tomu si můžete být jisti, že pračka nebude velký žrout energie.Třídu energetické účinnosti poznáte podle velkého barevného pruhu a označení příslušné třídy černou šipkou. Výrobci často přidávají k energetickým třídám další procenta, setkat se tak můžete například s třídou A+++ (-30 %), což znamená, že je pračka ještě o 30 % účinnější, než hranice pro třídu A+++. V roce 2015 byla podle Českého statistického úřadu nejběžnější třída praček v českých domácnostech A (Zdroj: EON).
Roční spotřeba energie
Energetická třída sama o sobě nevypovídá o absolutní spotřebě elektřiny, při jejím určování se bere v potaz také kapacita bubnu. Absolutní spotřeba elektřiny je uvedena samostatně v černém rámečku. Jednotkou je kWh (kilowathodina) a hodnota vypovídá o spotřebě při 220 cyklech ročně při praní poloviční náplně na 40 a 60 °C. Pro představu, kolik vás takové množství elektřiny bude stát, si můžete hodnotu vynásobit 4,5, což je průměrná cena elektřiny (v roce 2019). Pro přesnější hodnoty si ve vyúčtování zjistěte cenu 1 kWh od vašeho dodavatele a roční spotřebu si vynásobte touto hodnotou.
Roční spotřeba vody
Elektřina však není jedinou položkou, kterou musíte do ročních nákladů započítat. Druhou, stejně důležitou, je voda. Její spotřebu najdete na energetickém štítku v rámečku s piktogramem vodovodního kohoutku. Stejně jako energetická třída, vypočítává se i spotřeba vody při 220 cyklech ročně. Pro orientační roční náklady na vodu vynásobte hodnotu ze štítku číslem 0,088, což je průměrná cena 1 litr vody (v roce 2019).
Třída účinnosti praní
Pokud jste poslední pračku kupovali před mnoha lety, možná jste se orientovali podle třídy účinnosti praní. V novém štítku už tuto hodnotu nenajdete, a to z jednoduchého důvodu. Všechny pračky s kapacitou nad 3 kg totiž musí mít ze zákona tuto třídu ohodnocenou jako A. Odpadá tedy potřeba ji na štítku uvádět.
Třída účinnosti odstřeďování
Třída účinnosti odstřeďování se však stále udává, a to pod piktogramem ždímaného trička. Tato třída může být označena písmeny A až G. Běžně se dnes setkáváme s hodnocením A až C, přičemž nejvíce modelů je zastoupeno v třídě B.
Písmena udávají, kolik vody v prádle zůstává po dokončení ždímání. Čím méně vody v prádle zůstane, tím rychleji je usušené. To se může promítnou i do vaší peněženky. Při sušení dobře odstředěného prádla spotřebuje totiž vaše sušička méně energie.
Množství zbytkové vody v jednotlivých třídách je rozděleno následovně:
A - do 45%
B - od 45% do 54%
C - od 54% do 63%
Účinnost ždímání má také přímou souvislost s otáčkami. Dnešní pračky odstředují při rychlosti až 1800 otáček za minutu, což je opravdu vysoká hodnota. V praxi ale často tak rychlé ždímání nepoužijete, prádlo je potom totiž hodně pomačkané a hůře se žehlí. Maximální počet otáček by měl být minimálně 1000 za minutu, u majitelů sušiček je za spodní hranice hodnota 1200 otáček.
Pro vaši představu uvádíme průměrné hodnoty dnešních modelů. Porovnat s nimi můžete parametry vámi vybrané pračky.
Průměrný model má orientačně takovéto hodnoty:
Energetická třída: A+++
Třída účinnosti odstřeďování: B
Počet otáček: 1200 za minutu
Spotřeba elektrické energie: 160 kWh
Spotřeba vody: 9220 l
Celkové roční náklady na provoz: 1520 Kč
Jak hlučný spotřebič hledáte?
Z pohledu hlučnosti při praní a odstřeďování můžeme rozlišovat tři kategorie praček:
Tiché pračky: do 50 dB při praní a 70 dB při odstřeďování - Můžete přejít na jejich srovnání
Středně hlučné pračky: 50 až 60 dB při praní a 70 až 80 dB při odstřeďování
Hlučné pračky: nad 60 dB při praní a 80 dB při odstřeďování
Celková hlučnost | Hlučnost při praní | Hlučnost při odstřeďování |
---|
Tiché pračky | do 50 dB | do 70 dB |
Středně hlučné pračky | 50 až 60 dB | 70 až 80 dB |
Hlučné pračky | nad 60 dB | nad 80 dB |
Jistě tušíte, že provoz pračky se neobejde bez specifického zvuku - otáčení bubnu, převalování prádla a zvlášť ždímání vyprodukuje více či méně zvuků. Informace o hluku vydávaném pračkou jak při praní, tak odstřeďování, najdete také na energetickém štítku.
Nové modely umožňují režim tzv. nočního praní. Tento program pouze pere a neždímá. Díky tomu můžete pustit pračku s odloženým startem tak, abyste čerstvě vyprané prádlo dali odstředit například až se probudíte.
Tišší pračku hledejte, pokud bydlíte v bytě a mohli byste rušit sousedy, často perete brzy ráno nebo pozdě večer, případně v noci. Hlučnější model vám nebude vadit, pokud máte prádelnu oddělenou od obytné části domácnosti, nebo je pračka umístěna například ve sklepě či garáži, perete pouze občas, nebo v době, kdy nejste doma.
Hlučnost při praní
Samotné praní je méně hlučnou částí celého procesu. U nejtišších modelů nedosahuje ani 50 dB, nehlučnější naopak mohou přesáhnout i hodnotu o 10 dB vyšší. Průměrná hlučnost praní je kolem 55 dB. Na tuto hodnotu má vliv mnoho konstrukčních faktorů a použitý motor.
Hlučnost odstřeďování
Po méně hlučném praní následuje výrazně hlučnější ždímání, při tomto procesu může hluk překonat i 80 dB, což je opravdu vysoká hodnota. I když odstřeďování netrvá dlouho, vaši sousedé, či spící členové domácnosti jej určitě neocení. Hledáte-li tichou pračku, poohlédněte se po hodnotě kolem 70 dB. Průměrná hodnota je o o děkolik decibelů vyšší.
Jak chcete pračku ovládat a jaké funkce jsou pro vás důležité?
V této kapitole se budeme věnovat jednotlivým funkcím. V této části vám v rychlosti představíme ty nejdůležitější, více informací najdete v jednotlivých odstavcích.
Množstevní automatika - pračka sama určuje množství vody a a čas potřebný na vyprání vloženého množství prádla
Automatické dávkování pracího prášku - podle druhu a množství prádla pračka sama dávkuje množství pracího prostředku.
Předmíchávání prášku s vodou - prášek se promíchá s vodou před vypuštěním do bubnu, zamezuje vzniku skvrn.
Parní funkce - dezinfikuje prádlo a usnadňuje žehlení.
Dvířka ve dvířkách bubnu - umožňují přidat zapomenuté prádlo při spuštěném programu.
Smart funkce - možnost ovládat pračku pomocí mobilní aplikace.
Agua stop - zamezuje úniku vody v případě prasklé hadice nebo poruchy.
Ovládání pračky je dnes velmi jednoduchou záležitostí. Obvykle stačí otočit kolečkem, zmáčknout několik tlačítek a je vystaráno. Velmi užitečným prvkem, který celý proces ještě usnadňuje, je displej. Nejen že ukazuje informace o vybraném programu, otáčkách, teplotě a dalších praktických ukazatelích, ale zobrazuje také čas zbývající do konce programu. V dnešní době jsou jím vybaveny téměř všechny pračky. Výjimkou jsou některé vrchem plněné modely s jednodušší výbavou. U takových přístrojů je displej nahrazen několika diodami.
Nejnovější modely praček disponují mnoha praktickými funkcemi, které nejen usnadňují obsluhu, ale také výrazně zlepšují kvalitu praní. V následujících odstavcích se jim budeme podrobněji.
Množstevní automatika
Základní funkcí, kterou dnes nabízí většina nových modelů, je množstevní automatika. U jednotlivých firem ji najdete pod různými marketingovými názvy, například Fuzzy Logic, či 6. smysl. V praxi se funkce projevuje úsporou vody a energie. Po zapnutí pračky si přístroj sám zváží množství vloženého prádla a poté napustí pouze tolik vody, kolik je potřeba. Funkce ale nedokáže zcela vyrovnat nepoměr mezi vloženým množstvím prádla a objemem bubnu. Úspora energie zkrátka nebude tak velká. Pokud například vložíte jednu halenku do desetikilové pračky a spolehnete se na automatiku, nepočítejte s odpovídající úsporou. Pračky s množstevní automatikou porovnáváme zde. (Zdroj: Spořílek).
Automatické dávkování pracího prostředku
Přidávání prášku, gelu, nebo aviváže před každým praním považujeme za samozřejmost. U některých nových praček už odměřování a přelévání při každé várce řešit nemusíte. Zásuvka těchto modelů je speciálně upravena, aby pojmula několikanásobně větší množství prostředku. Ten pak podle hmotnosti a míry zašpinění prádla pračka automaticky dávkuje tak, aby nedocházelo k plýtvání. Na vás dojde řada až ve chvíli, kdy se zásoba v nádržce vyčerpá, což je zhruba po dvaceti cyklech (Zdroj: AEG).
Předmíchávání pracího prostředku s vodou
Automatické dávkování není jediná funkce, která má vliv na prací chemii. Díky funkci předmíchávání je prací prostředek dokonale promísen s vodou, která pak rovnoměrně pronikne do prané tkaniny. Nedochází tedy k jednorázovému vypuštění prostředku, které může mít za následek vznik nepříjemných skvrn na oblečení, případně špatné rozprostření v prostoru bubnu s prádlem, které se tak může nerovnoměrně vyprat.
Další podobnou funkcí je EcoBubble, která nejen že detergenty s vodou promíchá, ale vytvoří z nich aktivní pěnu. Díky tomu je možné prát při nižších teplotách a za kratší dobu (Zdroj: Samsung).
Parní funkce
Použití páry v bubnu pračky má mnohá pozitiva. Prvním je dezinfekce. Parou lze zlikvidovat škodliviny, bakterie a také různé alergeny. To jistě využijete při praní ručníků, ložního prádla, dětského oblečení, či prádla alergiků. Eliminovat dokáže také pachy, například oblečení načichlé kouřem tak můžete během chvilky osvěžit bez nutnosti praní. Tím však výčet pozitiv nekončí, velmi praktickým dopadem použití parní funkce je jakési „předžehlení“. Oblečení je mnohem méně zmačkané, než po klasickém praní a díky tomu je výrazně jednodušší jej vyžehlit. U některých kousků se tomu možná vyhnete úplně. Pračky s parní funkcí najdete i u nás, zde jsou vyfiltrovaný pračky s parní funkcí.
Dvířka ve dvířkách bubnu
Technologie spojená se značkou Samsung jsou speciální “dvířka ve dvířkách”, která umožňuje vhození kusu oblečení do již rozběhnuté pračky. Pokud zjistíte, že jste zapomněli přidat košili, kterou nutně potřebujete na zítřejší schůzku, nebo jste cestou k pračce vytrousili jednu ponožku, můžete jednoduše otevřít dvířka a prádlo přihodit do bubnu. Tato možnost ovšem není dostupná v případě, že perete prádlo na vysokou teplotu. Funkci můžete ale použít také například pro přidání aviváže, nebo pouze na využití určité části cyklu. Například ručně prané rpádlo můžete do pračky přihodit až na odstřeďování. (Zdroj: Samsung).
Smart funkce
Trend chytré elektroniky neminul ani pračky. Aplikace pro smartphony, která usnadňuje obsluhu i diagnostiku, je nyní dostupná stále většímu počtu modelů různých značek. Po stažení do chytrého zařízení můžete pračku ovládat na dálku a využívat plně jejích funkcí. Aby šla tato technologie využít, je nutné aby pračka měla připojení na Wi-Fi a podporovala kontrétní aplikaci.
Jednotlivé verze od různých výrobců se mírně liší, jejich princip ale zůstává stejný. V aplikaci můžete zvolit například jaké druhy prádla, jaké barvy a materiály jste do pračky umístili, případně jak je oblečení znečištěné. Přístroj pak sám vyhodnotí, jaký program je vhodné použít, kolik přidat prášku a jak dlouho mají trvat jednotlivé fáze. Ovlivnit můžete také chod pračky na dálku, cestou z práce můžete tedy klidně zapnout připravenou pračku, aniž byste museli předem počítat, na jak dlouho máte nastavit odložený start. Výrobci také postupně vydávají stále nové prací programy, které si můžete do aplikace stáhnout.
Další užitečnou funkcí chytrých aplikací je diagnostika. Pokud vaše pračka náhle přestane prát, aplikace vás upozorní na několik možných příčin. Pokud budete problém schopni sami vyřešit, nebudete muset kvůli banalitě volat do servisu. Ušetříte tak čas i peníze.
Aqua stop
Hororové scénáře o prasklé hadici a vytopených sousedech zná jistě mnoho z vás. Aby se ale takovéto pohromy neděly, jsou dnešní přístroje vybaveny systémem Aqua stop. Na první pohled vypadá zařízení jako malá krabička připevněná k hadici. Jejím úkolem je zastavit přívod vody ve chvíli, kdy zjistí její unik. Pokud tedy praskne hadice, systém plováku a čidla zastaví přívod a eliminuje pohromu na minimum. Se stejným systémem se setkáte také u myček nádobí. (Zdroj: Spořílek).
Jaké programy budete potřebovat?
U praček se můžete typicky setkat s několika druhy programů:
Základní programy - na bavlnu, jemné tkaniny, krátký program
Specializované programy - na ložní prádlo, sportovní oděvy, mikrovlákno
Základní funkce - předpírka, namáčení, ždímání
Téměř všechny pračky ale disponují několika základními režimy, ze kterých si při praní můžete zvolit. Počet programů je ovlivněn také různými přídavnými funkcemi (například parní praní). Základní programy jako bavlna, či praní jemných tkanin a vlny, najdete dnes již u každé pračky. Každý výrobce umožňuje různé varianty nastavení teploty, doby trvání či otáček.Minimálním standardem je praní na 30°C, 40°C a 60 °C. Také rychlý program se dnes stal už klasickou součástí programové nabídky. Většinou je určený na menší množství prádla, které ale dokáže vyprat za celmi krátkou dobu, například za 30 minut. Ideální je tak na menší množství méně zašpiněného oblečení. Naopak velmi špinavé kousky budou muset v pračce pobýt o něco déle. Při opravdu silném znečištění můžete také využít program předpírky nebo namáčení. (Ze zdroje: Test práčok)
Jelikož se pračky postupně stávají čím dál chytřejší, není překvapením, že se také rozšiřuje množství specializovaných programů. Zvláštní praní tak můžete zajistit například ložnímu prádlu, sportovním oděvům, džínům, přikrývkám, či dětskému oblečení.
Jaký hledáte typ motoru?
U praček se setkáváme se třemi druhy motorů:
Klasický - je méně efektivní a hlučnější než nový invertorový motor, najdeme ho hlavně u starších modelů.
Invertorový - nový typ, je tišší, efektivnější a má delší životnost. Bývá na něj prodloužená záruka.
Direct drive - efektivní motor, který je umístěný přímo na zadní části bubnu.
Věnovali jsme se již základním i pokročilým funkcím, představili jsme vám i technické vychytávky moderních přístrojů. Nyní je na čase zaměřit se na to, co celou pračku pohání – motor. Vliv má na hlučnost a také spotřebu elektrické energie, významnou měrou navíc ovlivňuje životnost celého přístroje.
V současné době na trhu najdeme tři druhy motorů – klasický, invertorový a direct drive. V této kapitole vám postupně všechny představíme.
Klasický motor
Tento typ motoru známe ze starších modelů, určitá část nových je jím ovšem vybavena také. Pohon je z motoru přenášený řemenem na buben, který roztáčí. V porovnání s novými motory je méně efektivní, má kratší životnost a je hlučnější. Stále častěji je proto nahrazován novým invertorovým typem.
Invertorový motor
I když se skládá ze stejných součástek jako klasický motor, má jednu velkou výhodu. Jeho chod je řízen elektronicky, což zajišťuje plynulou regulaci výkonu. Díky tomu se motor pomaleji opotřebovává, má delší životnost a také je tichý. Velkým bonusem u mnoha výrobců je prodloužená záruka až 10 let.
Direct drive
Nejefektivnějším motorem je tzv. direct drive. Ten je na rozdíl od předešlých typů umístěn přímo na ose bubnu. Neztrácí se tak žádná energie přenosem na řemen. Kromě efektivity je jeho výhoda také v nízké hlučnosti a vysoké stabilitě, vytváří totiž menší množství vibrací (Zdroj: Wikipedia).
Co by vás mělo dále zajímat?
Při výběru pračky byste měli zohlednit nejen technické parametry, kvalitu zpracování či přidané funkce, ale zejména vaše vlastní potřeby. Každá domácnost má své zvyky a preferuje určité vlastnosti.
Máte nebo plánujete sušičku?
Jestliže máte na sušení prádla samostatný přístroj, nebo plánujete jeho pořízení, měli byste to vzít v potaz už při pořizování pračky. Jestliže plánujete v rámci úspory místa postavit oba spotřebiče na sebe, zvolte klasickou pračku s předním plněním. Poté budete moci s použitím vhodného mezikusu postavit sušičku na její vrchní desku.
Svou roli hraje také počet otáček při odstřeďování. Ten by měl dosahovat alespoň hodnoty 1200 za minutu, aby si sušička dokázala s mokrým prádlem efektivně poradit.
Máte malé dítě?
Bezpečí dětí je pro všechny rodiče na prvním místě. Aby se jim nic nestalo, přicházejí výrobci s bezpečnostními opatřeními. Dětské pojistky zabraňují jak úrazu, tak nechtěnému spuštění přístroje.
Pro praní dětského oblečení je u některých praček určený program Baby care. Ten je speciálně navržený tak, aby omezil zbytky pracích prostředků v prádle. To zajišťuje prostřednictvím dodatečného máchání a proplachování prádla. Zbytky pracího prostředku totiž mohou u dětí, alergiků a citlivých osob způsobit podráždění a kožní problémy.
Jakou značku pračky preferujete?
Mnoho zákazníků si pračku vybírá nejen podle jednotlivých parametrů, ale také podle značky. Každý výrobce ve svých spotřebičích odráží vlastní technologie, výzkum, ale často i hodnoty. V této kapitole se dozvíte více o jednotlivých značkách a zejména pak spotřebičích, které produkují.
Indesit
Pračky italské značky jsou mezi zákazníky oblíbené zejména díky nízké pořizovací ceně. Výrobce nabízí předem i vrchem plněné modely, spíše s menší až střední kapacitou. Své místo tak najdou zejména v méně početných domácnostech. Většina modelů patří do nejlepší energetické třídy A+++, nemusíte se tedy obávat ani vysokých provozních nákladů. Pračkám značky Indesit jsme věnovali samostatný článek.
Philco
Pračky Philco jsou určené zejména pro mladé rodiny a nenáročné zákazníky. Jsou tedy cenově dostupné, což je ovšem vykoupeno nižší výbavou a menší kapacitou. Výhodou je výběr ze všech typů praček – vrchem i předem plněných, slim i vestavných. Velká část modelů se řadí do energetické třídy A+++, některé pračky mají ale vyšší spotřebu a spadají do třídy A++. Více informací o pračkách Philco i o historii značky najdete v samostatném článku.
Další značky v našem srovnání:
Nejlepší pračky AEG - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Whirlpool - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky LG - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Electrolux - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Candy - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Beko - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Bosch - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Samsung - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Gorenje - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Siemens - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Hoover - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Miele - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Zanussi - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Sharp - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Romo - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky ECG - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Haier - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Goddess - Recenze a srovnání
Nejlepší pračky Lord - Recenze a srovnání
Další použité zdroje:
https://www.arecenze.cz/recenze-pracek/
https://www.magazeen.sk/ako-restartovat-pracku/
https://www.nejlepsi-pracky.cz/
https://www.puravidashop.cz/blog/jak-pecovat-o-obleceni/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C4%8Dka
https://www.biano.sk/produkty/kupelna
https://www.expertreviews.co.uk/washing-machines/8039/best-washing-machines
https://www.dtest.cz/clanek-957/jak-vybrat-automatickou-pracku
https://www.apspotrebice.cz/poloprofesionalni-pracky/