Jedním z parametrů, na který při výběru pračky narazíte, je hlučnost. Pro obyvatele malých panelákových bytů je jistě míra hluku spotřebiče daleko zásadnější než pro ty, kteří mají pračku v prádelně.
Hluk při praní a odstřeďování - při odstřeďování jsou pračky až o 20 db hlučnější než při praní. Konkrétní hodnoty najdete v kapitole Hlučnost pračky při praní a odstřeďování.
Hranice pro tiché, středně hlučné a hlučné pračky - pračky se mohou vzájemně lišit o více než 10 decibelů, což je poměrně velký rozptyl. Rozdíl mezi 50 a 60 dB lze přirovnat k rozdílu mezi mírným deštěm a hlasitým hovorem.
Jak zjistit hlučnost pračky - údaje o hlučnosti při praní i odstřeďování se uvádějí na energetickém štítku.
Noční režim pračky - režim kdy pračka vynechá závěrečné ždímání, což je nejhlučnější fáze praní.
Kdy byste měli věnovat hlučnosti pozornost - pokud bydlíte v malém bytě, nebo máte pračku umístěnou v obytné kuchyni, kde by vás hlasitý model mohl dost rušit.
Hlučnost pračky při praní a odstřeďování
Pračky jsou jinak hlučné v průběhu praní a při odstřeďování. Daly by se zařadit do tří kategorií podle hlučnosti a to na:
Tiché pračky
Pračky, které se dají označit jako tiché, při praní vydávají maximálně 50 decibelů. Pro jasnější představu je to asi takový hluk, jako vydává mírnější déšť nebo dvě běžně konverzující osoby. Při odstřeďování je to samozřejmě více, maximální hluk by ale neměl přesáhnout 70 decibelů.
Středně hlučné pračky
Mezi středně hlučné pračky řadíme spotřebiče, které při pracím cyklu vydávají maximálně 60 decibelů, což je asi takový hluk, jako vydává myčka nádobí nebo více osob, kteří se mezi sebou baví poměrně nahlas. Hlasitost odstřeďování by pak neměla přesáhnout 80 decibelů, což pro představu vydává například osobní automobil v běžném městském provozu.
Hlučné pračky
Hlučné pračky při běžném praní dosahují hluku okolo 70 decibelů, pro srovnání třeba stejně, jako tleskající lidi v sále. Při odstřeďování je pak míra hlučnosti okolo 90 decibelů, to si můžete přirovnat třeba k hluku sekačky.
Celková hlučnost | Hlučnost při praní | Hlučnost při odstřeďování |
---|
Tiché pračky | do 50 dB | do 70 dB |
Středně hlučné pračky | 50 až 60 dB | 70 až 80 dB |
Hlučné pračky | nad 60 dB | nad 80 dB |
Jak zjistit hlučnost pračky
Hlučnost pračky se standardně udává na jejím energetickém štítku. Najdete na něm dvě hodnoty - hlučnost praní a hlučnost odstřeďování.
Režim noční praní
Některé pračky mají noční režim. To znamená, že pokud tento režim zapnete, pračka bude pouze prát, bez konečného ždímání. Díky tomu můžete prát i v noci a nemusíte se bát, že spotřebič probudí vás nebo vaše sousedy. Po tom co ráno vstanete, můžete jednoduše navolit program odstřeďování.
Kdy věnovat hlučnosti pračky pozornost
Pokud bydlíte v menším bytě, máte pračku umístěnou například v kuchyni nebo v paneláku, kde je vše slyšet, měli byste se při výběru nového spotřebiče zajímat také o hlučnost. Úroveň hluku bude důležitá i v případě, že běžně perete přes noc, brzy ráno nebo pozdě večer.
Pokud naopak máte umístěnou pračku v odlehlé části domu, například ve sklepě, prádelně nebo garáži, případně perete pouze v době, kdy nejste vy, ani vaši sousedi doma, pak vás hlučnost pračky zajímat nemusí a raději se zaměřte na jiné, pro vás důležitější parametry.
Použité a další zdroje:
https://eprehledy.cz/hlucnost-decibely-priklady-hluku.php
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvuk
https://www.premereni.cz/Files/dulezite-informace/ke-stazeni/tiskoviny-ke-stazeni/energeticke-stitkovani-elektrospotrebicu/