Spotřeba praček a jak ji snížit
Při pořizování pračky vás bude zcela jistě zajímat její pořizovací cena, zajímat byste se měli ale také o spotřebu a s ní spojené provozní náklady, které v následujících letech při jejím využívání budou tvořit poměrně velkou částku.Pračky totiž patří mezi spotřebiče, které používáte poměrně intenzivně a vydrží ve vaší domácnosti často i mnoho let. Proto se často vyplatí koupit dražší produkt, který bude ale úspornější. Počáteční investice se vám v průběhu let vrátí na uspořené energii. V tomto článku si rozebereme spotřebu praček a doporučíme, čeho se při výběru úsporné pračky držet.
Informace z energetického štítku - na energetickém štítku najdete energetickou třídu, orientační roční spotřebu elektřiny a vody, hlučnost při praní a odstřeďování, účinnost odstřeďování a také kapacitu.
Energetické třídy praček - v současnosti se nesmějí prodávat pračky s energetickou třídou horší než A+. Nejúspornější je pak A+++.
Spotřeba vody na jeden prací cyklus - liší se v závislosti na náplni i programu. Za určitý průměr lze považovat 40 až 50 litrů.
Jak spočítat roční náklady - spotřebu elektřiny vynásobíme cenou 1 kWh (průměr je 4,5 Kč), spotřebu vody pak cenou litru vody (průměr 0,088 Kč/l)
Jak při praní ušetřit - pračku spouštějte naplněnou, ale nepřeplňujte. Pokud můžete, využívejte praní při nízkém tarifu.
Na kolik vyjde úspornější pračka - velmi záleží na dalších funkcích a dalších parametrech. Ceny začínají na 5 000 a končí u desítek tisíc.
Energetický štítek je při výběru nových spotřebičů velmi užitečnou pomůckou, ze které vyčtete mnohé údaje o konkrétním produktu. Kromě kapacity pračky, účinnosti odstřeďování, hlučnosti praní a odstřeďování na něm najdete také údaje o tom, do jaké energetické třídy spotřebič spadá a jaká je jeho roční spotřeba vody a elektřiny.
Energetická třída napovídá o spotřebě pračky s ohledem na kapacitu bubnu. Nejlepší třída je v současnosti A+++. Pokud vás bude zajímat, jakou má pračka spotřebu elektřiny a vody, pak se zaměřte na údaje roční spotřeby obou parametrů. Hodnoty jsou vypočítané pro 220 pracích cyklů za jeden rok. Vaše spotřeba se tedy podle počtu praní bude lišit, ale jde především o orientační hodnoty, díky kterým mezi sebou můžete porovnávat jednotlivé pračky navzájem.
Energetické třídy praček
Od roku 2013 se na území Evropské unie mohou prodávat pouze pračky s energetickou třídou A+ nebo vyšší. V současné době můžete koupit pračku s třídou A+, A++ nebo A+++. Poslední zmiňovaná je energeticky nejúspornější, ale samozřejmě budete muset počítat s tím, že její pořizovací cena může být vyšší. Záleží tedy na tom, jak často budete pračku používat a zda se vám vyšší investice do úspornější pračky v průběhu let vrátí. Obecně by se dalo říci, že pračky energetické třídy A+++ jsou o 20 % úspornější než ty z třídy A+. Pračky nabízené v současnosti už nejlepší energetické třídy A+++ obvykle dosahují.
Spotřeba vody na jeden prací cyklus
Spotřeba vody se samozřejmě liší v závislosti na kapacitě pračky. Dnešní moderní pračky na jeden cyklus obvykle spotřebují okolo 40 až 50 litrů vody. Pokud perete prádlo na nějaký šetrnější program, pak to bývá o něco více. Každý program je vhodný na určitou hmotnost prádla, od toho se spotřeba vody jednotlivých programů odvíjí. Spotřeba jednotlivých programů je vždy uvedena v návodu konkrétního modelu. Spotřebu vody ovšem ovlivňuje také funkce množstevní automatiky, reálná spotřeba tak může být nižší v závislosti na množství vloženého prádla.
Jak spočítat roční náklady
Roční spotřeba je udávaná v kilowatthodinách, značená jako kWh. Abyste si spočítali přibližné roční náklady, stačí roční spotřebu energie vynásobit cenou za 1 kWh od vašeho dodavatele elektřiny, průměrná cena je 4,5 Kč (v roce 2020).
Roční spotřeba vody je pak udávaná v litrech, pro spočítání ročních nákladů stačí údaj na štítku vynásobit cenou jednoho litru vody. Průměrná cena je v České republice 0,088 Kč (v roce 2020). Pro přesnější ceny si ale vždy zjistěte přesné ceny od vašeho dodavatele. Zvláště cena vody se totiž v různých částech naší země výrazně liší.
Jak při praní ušetřit
Pokud chcete co nejvíce ušetřit, spouštějte pračku až v případě, že ji naplníte. Zapínat spotřebič, který není ani z půlky plný je finančně velmi nevýhodné. Na druhou stranu ale není vhodné pračku plnit úplně, protože pak v ní jednotlivé kousky prádla nemají dostatek místa a pořádně se nevyperou. Ideální naplnění pračky je zhruba z 80 %.
Některé modely nabízejí možnost praní s nižší spotřebou vody. Pokud nemáte hodně znečištěné prádlo, pak se tato funkce bude hodit. Nezapínejte ji ale v případě, že perete opravdu špinavé oblečení nebo máte pračku hodně naplněnou.
Jestli ve vaší domácnosti využíváte pouze elektřinu, jistě jste zaznamenali, že se během dne střídá takzvaný nízký a vysoký tarif. Snažte se tedy pračku zapínat pouze v tom nízkém, kdy je elektřina značně levnější. Pokud obvykle perete v době, kdy nejste doma, zkuste funkci odloženého startu, která pračku spustí v danou hodinu, kdy je proud levnější.
Na kolik vyjde úspornější pračka
Pokud si chcete koupit úspornější pračku, může být pořizovací cena o něco vyšší. Obvykle se jedná o novější a lépe vybavené modely, proto mohou být rozdíly až několik tisíc. Pokud si ale spočítáte roční spotřebu, možná zjistíte, že se vám koupě úspornějšího spotřebiče vrátí už třeba do dvou let.
Na ceně samozřejmě závisí mnoho dalších parametrů, ne jenom její energetická třída. Proto úspornější pračky seženete jak za 5 000, tak třeba i za 25 000 korun.
Použité a další zajímavé zdroje
https://europa.eu/youreurope/business/product-requirements/labels-markings/energy-labels/index_cs.htm
https://www.eon.cz/radce/levna-pracka-a#anchor-menu