Jak vybrat trampolínu
Při výběru trampolíny je zapotřebí zohlednit celou řadu významných kritérií. V prvé řadě zvolte vhodný typ trampolíny a zhodnoťte provedení konstrukce. Během kontroly nevynechejte žádnou z důležitých částí – rám, pružiny a stojné nohy. Pátrejte po přítomnosti certifikátů dokládajících vysokou úroveň použitých materiálů.
Prověřte i provedení a velikost skákací plochy. Významnou roli sehrávají i nosnost a hmotnost trampolíny. Zamyslete se nad požadovaným tvarem, který by měl odpovídat umístění modelu i vaší představě.
Pozornost věnujte i provedení a instalaci ochranné sítě, která zabraňuje vypadnutí skokana a následnému zranění. V neposlední řadě nahlédněte do nabídky příslušenství, které výrobci ke svým modelům standardně dodávají.
Jakou trampolínu vybrat stručně:
Zvolte vhodný typ – vyberte si z nabídky trampolín určených do bytu, na zahradu nebo pro provádění sportovní aktivity – jumpingu
Prověřte konstrukci – zkontrolujte provedení rámu, pružin, nohou zajišťujících stabilitu trampolíny a skákací plochy, věnujte pozornost druhu a kvalitě použitých materiálů
Vyberte odpovídající velikost a tvar – podle toho, kolik místa máte k dispozici, vyberte šířku a tvar trampolíny, počítejte s alespoň metrem volného místa na každou stranu
Zkontrolujte nosnost a hmotnost – zjistěte, kolik kilogramů trampolína unese a nikdy tuto hranici nepřekračujte, pokud ji plánujete přesouvat, volte skladný a lehký model
Zamyslete se nad ochrannými sítěmi a příslušenstvím – rodiny z dětmi musí zajistit bezpečnost pomocí horní a dolní ochranné sítě, stejně tak zvažte, které příslušenství se vám bude hodit
Obrázek ze zdroje arecenze.cz
Typ
První významné rozhodnutí spočívá ve volbě vhodného typu trampolíny. Váš výběr by se měl odvíjet zejména od plánované aktivity a prostoru, kde bude zvolený model umístěn. V současné době lze na trhu zakoupit tři základní druhy:
Interiérové trampolíny
Exteriérové trampolíny
Trampolíny pro jumping
Vzhledem k tomu, že se od sebe tyto skupiny poměrně významně liší, věnujeme popisu každé z nich samostatnou podkapitolu.
Interiérové trampolíny
Jak již jejich název napovídá, jsou určeny pro využití v bytě. Obvykle se jedná o modely určené menším dětem, které se na ní mohou vyřádit i při zhoršeném počasí. Jejich průměr obvykle nepřesahuje 140 centimetrů, nosnost se pohybuje mezi 20 a 30 kilogramy. Valná většina z nich není vybavena ochrannou sítí, takže je zapotřebí dítě při skákání hlídat.
Mezi interiérové trampolíny však patří i kousky určené amatérským nebo profesionálním sportovcům v halách nebo fitcentrech. Jsou vyrobeny z materiálů odpovídajících kvalit a jejich nosnost nezřídka přesahuje 100 kg. Vzhledem k nutnosti šetřit místo bývají skládací, takže je po skončení aktivity můžete pohodlně uschovat.
Exteriérové trampolíny
Větší a robustnější modely jsou navrženy pro venkovní využití. Jejich průměr obvykle činí 300–350 cm a unesou i více než 4 dospělé osoby. Měkké materiály a citlivější pružiny zajistí mnohem delší let při vynaložení menšího úsilí než u vnitřních modelů. Počítejte však s použitím ochranné sítě, která zajistí, že skokan nevyletí mimo prostor.
Za standardní považujeme nadzemní variantu, u kterých se skákací plocha nachází zhruba 60–80 centimetrů nad zemí. V posledních letech se ale stále více prosazují trampolíny zapuštěné do země, jejich skákací plocha je zhruba o 40 cm níže. Hlavní výhoda spočívá ve větší bezpečnosti, snadnější údržbě prostoru okolo a delší životnosti.
Většinu venkovních trampolín je zapotřebí s příchodem zimy uschovat. Pokud byste ji přeci jen chtěli ponechat napospas mrazu a sněhu, kupte si jeden z dražších modelů a překryjte jej kvalitní plachtou. U těch levnějších se materiál bohužel poměrně rychle deformuje.
Trampolíny pro jumping
Poměrně specifickou variantu tvoří trampolíny určené pro jumping – intenzivní sportovní aktivitu prováděnou v rytmu hudby. Hlavní rozdíl oproti klasickým modelům spočívá v přítomnosti madla, kterého je možné se při velmi rychlých a intenzivních skocích držet. Madlo by mělo být výškově nastavitelné a odnímatelné tak, aby bylo možné trampolínu po skončení aktivity rozložit.
Rám
Základním prvkem trampolíny je rám, který celou konstrukci drží pohromadě. Při nákupu se vyplatí navštívit kamennou prodejnu a materiál si důkladně osahat. Základem by mělo být poctivé řemeslné provedení bez viditelných oděrek nebo prasklin. Doporučujeme investovat do ocelového rámu. Levnější a lehčí plastové nebo hliníkové varianty jsou vhodné pouze pro děti a do vnitřního prostoru.
Opravdu pečlivě zkontrolujte trubky, ze kterých je rám vyroben. Musí být dostatečně robustní. Příliš úzké trubky jsou obvykle znamením, že při výrobě trampolíny bylo využito odpadového materiálu. Zaměřte se i na jejich sváry, které nesmí být nahrazeny T-konektory. V žádném případě nekupujte model, který se vám nezdá dostatečně kvalitní.
Důležitou roli sehrává i ošetření ocelového povrchu rámu. V současné době se můžete setkat se dvěma způsoby zvyšujícími životnost materiálu:
Galvanizace – ošetření jiným kovovým prvkem, luxusní vzhled, vysoká odolnost proti korozi a poškození, musí být provedena odborně
Černá prášková barva – potření ekologickou černou barvou, ochrana proti korozi a poškození, snadné nanášení
Pružiny
Dalším podstatným prvkem jsou pružiny, které umožňují samotné skákání. Základem by i v tomto případě měla být kvalitní galvanizovaná ocel, která zajistí dlouhodobou odolnost. Zjistěte si dostupnost náhradních pružin pro případ, že dojde k opotřebení těch stávajících. Většina modelů je osazena 40–100 pružinami s funkcí paměťového efektu, která taktéž snižuje jejich opotřebení. Čím více pružin na trampolíně naleznete, tím lépe se vám bude skákat.
Pozornost věnujte také krytu pružin, který zabraňuje jejich poškození vnějšími vlivy a hlavně zranění skákající osoby. Zkontrolujte, zda jsou pružiny překryty ze všech stran a při intenzivnější sportovní aktivitě nedochází k otevírání mezery v krytu, která může způsobit vaše zranění nebo poškození trampolíny. Volit můžete ze dvou základních materiálů krytu:
Polyethylen (PE) – nižší cena, kratší životnost, tendence k praskání a vyblednutí
**PVC **– vyšší cena, dlouhá životnost, vysoká kvalita
Nohy
Neopomíjejte ani počet a tvar stojných nohou, zejména, pokud vybíráte nadzemní exteriérovou trampolínu. Vzhledem k tomu, že nesou váhu konstrukce i všech skákajících osob, měly by být vyrobeny z odolného materiálu. Obecně platí, že větší počet nohou zajišťuje lepší stabilitu. Nejvhodnějším tvarem je písmeno U.
Certifikace
Určitou jistotu vám dodá přítomnost certifikátů od nezávislých zkušebních společností, zejména pokud kupujete jeden z nejlevnějších modelů. List potvrzuje, že daná trampolína splňuje požadavky na bezpečnost a že všechny výrobce udávané informace jsou pravdivé. Stále však buďte obezřetní. Nezřídka se stává, že na zkušebnu firma pošle kvalitní model a následnou výrobu šidí a vyrábí tak certifikované zmetky.
Skákací plocha
Na skákací ploše probíhá veškerá sportovní aktivita, takže její provedení je důležité pro celkový zážitek. V současnosti se pro její výrobu používají polypropylenová vlákna (PP, PP MESH), která jsou lehká a velmi odolná vůči mechanickému i chemickému působení. Ani při nešťastném pádu se nemusíte obávat spálení nebo odřenin. Jakékoliv poškození tohoto materiálu je ovšem nevratné.
Velikost a tvar
Rozměry trampolíny by měly odpovídat vašim prostorovým možnostem. Na trhu můžete zakoupit modely šířky od 90 do 500 cm. U venkovních kousků doporučujeme alespoň 300 centimetrů, protože větší modely bývají lépe odpružené. Počítejte s tím, že reálná šířka skákací plochy je zhruba o 30 centimetrů menší, neboť celkové rozměry zahrnují i konstrukci rámu.
Při volbě budoucího umístění trampolíny pamatujte také na to, že pro zajištění bezpečnosti musíte ponechat alespoň metr volného prostoru okolo trampolíny. Nedojde tak ke zranění při případném pádu ven a navíc máte jistotu, že nic nevrazí dovnitř skákacího prostoru. Stejně tak se vyhněte umístění skákací plochy v blízkosti stromů.
Svou roli sehrává i tvar trampolíny. Asi nejčastěji se setkáte s řešením ve tvaru kruhu, výjimkou však nejsou ani nejrůznější obdélníky a čtverce. Při výběru vždy mějte na paměti dispozice prostoru a požadovanou bezpečnostní vzdálenost.
Nosnost a hmotnost
Nosnost modelu vybírejte vždy s ohledem na počet osob, které ji budou společně používat. Jedná se o významný bezpečnostní parametr a zátěž by nikdy neměla překračovat stanovené hodnoty. U modelů pro děti obvykle počítejte se zhruba 80 kilogramy, „dospělácké“ kousky unesou bez větších problémů i 180 kg živé váhy.
Hmotnost je velmi úzce spjata s kvalitou a provedením konstrukce. Skládací a přenosné modely váží zhruba 8 kilogramů, ale stejně tak na trhu narazíte na robustní trampolínu vážící 50 kg. Jestliže kupujete trampolínu na zahradu, kterou neplánujete často přesouvat z místa na místo, poohlédněte se raději po těžších kouscích. Vyšší váha bývá standardně dána kvalitnějším materiálem.
Ochranná síť
Zejména rodiny z dětmi by měly věnovat dostatečnou pozornost nákupu a instalaci ochranné sítě, která může zabránit spoustě nehod. Základem je horní síť, která skokana chrání před vypadnutím. Vstup je obvykle řešen pomocí suchého zipu. Horní sítě musí být velmi odolné tak, aby se při nárazu nepotrhaly a současně nesmí dojít k převrácení celé trampolíny. Počítejte s výškou alespoň dva metry.
Dolní ochranná síť nachází využití u nadzemních trampolín. Zabraňuje přístupu dětí a zvířat pod trampolínu. I zde totiž hrozí zranění vlivem pružení skákací plochy, která má tendenci se při zátěži posouvat dolů.
Příslušenství
Nedílnou součástí většiny balení trampolín bývá i škála nejrůznějšího příslušenství. Povětšinou se jedná o prvky dále zvyšující využitelnost modelu, případně bezpečnost. V následující tabulce naleznete přehled těch nejvýznamnějších:
Příslušenství | K čemu slouží? |
---|
Transportní obal | Pro snadný přesun z místa na místo |
Ochranná plachta | Ochrana vůči dešti a sněhu |
Kryt na pružiny | Zakrytí pružin |
Trampolínový stan | Možnost využít trampolínu jako stan nebo bunkr dětí |
Kotvicí sada | Zajištění stability |
Schůdky | Pro snadný přístup do vyvýšené trampolíny |
Cena
Nabídka trampolín v poslední době poměrně výrazně nabobtnala a vybírat můžete ze skoro 700 různých modelů. Liší se od sebe zejména určením, kvalitou provedení a bohatostí nabízeného příslušenství Nejlevnější kousek pořídíte za zhruba 700 Kč, pořídit ale můžete profesionální sety, jejichž cenovka přesahuje hranici 40 000 korun.
Cena do 7 500 Kč
Nejlevnější trampolíny pořídíte za sumu do 7 500 korun. Jedná se zejména o interiérové modely určené dětem, na kterých si pořádně vyhrají. Průměr obvykle nepřesahuje 140 centimetrů, počítejte s nosností pod 100 kilogramů. Poměrně bohatá je také nabídka jumpingových trampolín s madly, pozor však dávejte na laciné napodobeniny.
V případě venkovních trampolín opravdu důkladně zkontrolujte použitý materiál. Rám bývá nezřídka plastový nebo hliníkový, takže nevydrží příliš dlouho. Výjimkou nejsou ani velmi slabé ocelové trubky. O to větší roli zde hrají certifikáty kvality, které vám dodají určitou míru jistoty.
Cena od 7 500 Kč do 20 000 Kč
Ve střední cenové kategorii naleznete trampolíny určené pro náročnější domácnosti. Základem bývá ocelový rám z dostatečně robustních trubek, 4–6 opěrných nohou a kvalitní pružiny překryté dobře těsnícím krytem. Průměr mnohdy dosahuje hranice 350 centimetrů a trampolína bez větších problémů unese až 180 kilogramů živé váhy. Samozřejmostí jsou ochranné sítě i kvalitní skákací plocha z polypropylenových vláken.
Nabídka zahrnuje kromě interiérových a vyvýšených trampolín také modely určené k zabudování do země. U nich můžete počítat s vysokou odolností použitého materiálu, kterému nevadí ani déšť nebo mráz.
Cena nad 20 000 Kč
Trampolíny v hodnotě nad 20 000 Kč jsou určeny domácností vyžadujících nejvyšší kvalitu za každou cenu a sportovních hal. Výjimkou nejsou ani kousky určené profesionálním sportovním klubům v hodnotě přesahující milion korun. U těch lze očekávat prakticky neomezenou životnost, dokonalé odpružení a vysokou míru bezpečnosti.
Levnější modely určené na zahradu se pyšní rozměrem až 400 cm a nosností přesahující mnohdy 180 kilogramů. Samozřejmostí je precizně opracovaný a galvanizovaný rám z robustních trubek, větší počet nohou zajišťujících stabilitu a stovka pružin pro odpovídající odpich. Škála příslušenství je velice široká a obvykle zahrnuje vše, co je zapotřebí již v základním balení bez nutnosti cokoliv dokupovat.
Použité zdroje a další zajímavosti:https://www.arecenze.cz/trampoliny/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Trampol%C3%ADna