Jaké jsou pračky s prodlouženou zárukou a nejčastější závady praček
Porucha se může objevit u jakékoliv pračky. Ve standardní záruční době vám s opravou pomůže autorizovaný servis. Po uplynutí dvouleté lhůty si budete muset opravu zajistit na své náklady. Někteří výrobci ale prodlužují svou záruku nad rámec zákonných požadavků, setkat se tak můžete se tří, pěti či desetiletou zárukou. U jakých praček lze tuto výhodou očekávat a na co všechno se vztahuje se dočtete v tomto článku. Jeho součástí je také krátký přehled nejčastějších poruch praček a jejich řešení.
U jakých praček najdete prodlouženou záruku
Prodlouženou záruku poskytují výrobci zejména na pračky s invertorovými motory. Ty se totiž méně opotřebovávají, a mají tedy delší životnost. Záruka je obvykle prodloužena na 5 až 10 let. Dejte si ale pozor na to, co všechno záruka pokrývá, obvykle se totiž vztahuje pouze právě na motor.
Nejedná se pouze o modely v nejvyšších cenových kategoriích, delší záruční dobu mají i mnohé levnější pračky i od méně známých výrobců.
Nejčastější poruchy praček
I když si pořídíte velmi kvalitní pračku, někdy se může něco pokazit. Ne při každé poruše je ale třeba volat opraváře. Je dobré vědět, co jednotlivé poruchy způsobuje a případně také jak je vyřešit. V následujících kapitolách se dozvíte více informací o jednotlivých poruchách, jejich příčinách i řešeních.
Pračka vytekla
Pračka může vytékat hned z několika důvodů. Jednou z nich je poškozená nebo uvolněná těsnicí guma u dvířek. Pokud je toto váš případ, pak ji stačí pouze vyměnit za novou.
Dalším problémem může být rez nebo zanedbaná péče o filtr a odpadní hadici. Voda pak kvůli vodnímu kameni a nánosu nečistot nemá kam odtékat, tak začne vytékat skrze dvířka pračky. V tomto případě pračku důkladně vyčistěte.
Voda také může unikat z hadice, příčinou problému bývá špatné nebo prasklé těsnění, zpuchřelá hadice a podobně. Pak je nutné špatné součástky vyměnit. Úniku vody z hadice dokáže zabránit několik různých vychytávek, technologií a funkcí. Jednou z nich je hadice Aqua stop, která dokáže vypnout přívod vody když zjistí pokles tlaku a únik vody.
Buben v pračce se netočí
Na první pohled můžete mít pocit, že je vše v pořádku. Po tom, co pračku zapnete, voda se napustí a na konci pracího cyklu se zase vypustí. Jenže se v průběhu netočí buben, a tudíž prádlo není vyprané. V tom případě bude poškozený motor, řemen a nebo je chyba v systému spotřebiče. V tomto případě bude dobré zavolat opraváře, sami na to pravděpodobně stačit nebudete.
Pračka je příliš hlučná
Pračka je po několika letech používání vždy hlučnější než nově koupená. Opotřebovávají se totiž ložiska a tlumiče. Pokud chcete hluk snížit, pak je musíte opravit nebo vyměnit. Od nadměrného hluku vám mohou pomoct také speciální gumové podložky, které tlumí vibrace.
V případě že jste novou pračku právě vybalili, je potřeba podle návodu odmontovat přepravní jištění, které drží buben na místě. V opačném případě bude pračka vydávat velký hluk a může dojít k jejímu poškození.
Voda v pračce je studená
Pokud zjistíte, že pračka pere pouze ve studené vodě, pak je zřejmě poškozené topné těleso, které má za úkol vodu ohřívat. Zjistíte to tak, že je pračka v průběhu pracího cyklu studená a prádlo bude pravděpodobně špatně vyprané. Pak vám nezbyde nic jiného, než těleso sami vyměnit nebo zavolat do servisu.