Jaké jsou pračky pro alergiky
Pokud doma máte alergiky, výběr dobré pračky s vhodnými funkcemi je pro vás jistě důležitý. Jednou z důležitých technologií je parní praní, vhod vám přijde také antialergenní program. Na této stránce se pračkám vhodných pro alergiky budeme věnovat podrobněji, vysvětlíme vám jednotlivé funkce a přineseme další informace o praní v domácnostech alergiků.
Co přináší parní funkce
Použití páry při praní prádla má hned dvě výhody. Jednu z nich využívají například parní žehličky. Pára totiž pomáhá narovnávat pomačkaná vlákna, při použití páry už při praní je následné žehlení jednodušší.
Pro alergiky je ale důležitější druhá výhoda - schopnost dezinfekce prádla. Pára likviduje bakterie, viry i alergeny, jako jsou roztoče a plísně. Prádlo je tedy bezpečně čisté. Kromě alergiků tuto vlastnost oceňují také rodiče malých dětí.
Páru můžete využít také k osvěžení suchého prádla, například pokud je cítit cigaretovým kouřem. K provětrávání prádla párou dochází také po doprání, dokud mokré oblečení nevydáte. Díky tomu bude prádlo svěží i když jej z pračky vyndáte až po nějaké době.
Jak často se parní funkce vyskytuje
Parní funkce u praček už je poměrně běžná. Obvykle ji najdete pod označením Steam. Některé produkty toto slovo mají už v názvu, takže je snadno poznáte. Musíte ale počítat s tím, že si za pračky s parní funkcí připlatíte. Obvykle totiž spadají do střední nebo vyšší cenové třídy, nejde ale o zboží, které by bylo pro běžné uživatele nedostupné. Většina praček s touto funkcí je předem plněná, narazíte ale také na vrchem plněné modely.
Co přináší antialergenní program
Některé pračky uvádějí ve své programové nabídce antialergenní program. Každý výrobce pod tímto označením uvádí trochu jinou funkci. Obvykle se jedná o praní na vyšší teplotu a delší dobu. Součástí programu je obvykle také přídavné máchání. Díky tomu prádlo neobsahuje zbytky pracích prášků, které by mohly dráždit kůži. Podobné vlastnosti mají také programy nazvané jako Sensitive, různé dětské programy a podobně.
Další doporučení na praní pro alergiky
Důležitý je prací prášek, ten by měl být co nejcitlivější k pokožce. Vhodné jsou různé gely s označením Sensitive, ale zejména přírodní produkty. Ty neobsahují dráždivé chemikálie a navíc jsou šetrné k přírodě. Kromě specializovaných prodejen a e-shopů jsou přírodní prostředky dnes k dostání už i v běžných drogeriích.
Sebešetrnější prášek je ale třeba z prádla také pořádně vymáchat. Některé pračky mají možnost navolení dvojího máchání rovnou při volbě programu, u jiných budete muset tuto možnost nastavit až po doprání.
Velmi častá je alergie na roztoče, ti žijí nejčastěji v matracích, peřinách, čalounění a ložním prádle. Dobře se jim daří také v kobercích a plyšových hračkách. Pokud jste tedy alergičtí na tyto organismy, pravidelně perte potahy matrací, přikrývky i polštáře.
Sehnat můžete i protiroztočové povlaky. Ty zabrání proniknutí roztočů a jejich výkalů na povrch, alergik tak může dýchat čistý vzduch bez alergenů. Jejich nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena Pro odstranění roztočů například v čalounění lze použít také speciální spreje.
Další spotřebiče vhodné pro alergiky
Pro alergiky je kromě pračky s parní funkcí vhodná také třeba sušička, která při sušení také odstraňuje alergeny, pyly a roztoče. Dále můžeme doporučit i čističku vzduchu, která vyčistí vzduch v místnosti. K optimální vlhkosti vzduchu dopomáhají přístroje jako odvlhčovače nebo naopak zvlhčovače. Samozřejmostí by měl být kvalitní vysavač s účinnou filtrací. Ideálně by měl být součástí výbavy vysavače i nástavec na čištění čalounění.