Jaké jsou voděodolné telefony
Voděodolné telefony lze rozdělit na odolné outdoorové telefony a běžné smartphony. Zatímco odolné telefony jsou určeny pro celkově hrubší zacházení a náročnější provozní podmínky, běžné telefony disponující utěsněním proti vodě se od ostatních smartphonů nijak jinak neodlišují. Většinou mají výkon srovnatelný se smartphony bez odolnosti vůči vodě, designově jsou od nich nerozeznatelné a jediné co je opravdu odlišuje, je vyšší cena v porovnání s výkonem. Zaměříme se na nejdůležitější specifika a objasníme, pro koho jsou tyto speciální modely určeny.
Narozdíl od ostatních kategorií neuvádíme tabulku orientačních výkonů a funkcí, protože voděodolné telefony se objevují napříč spektrem ve všech cenových kategoriích a se všemi typy funkcí i výkonu.
Pro koho je voděodolný telefon vhodný - pokud telefon často využíváte i za deště, nebo při cestování a výletech v přírodě, voděodolnost vám zaručí, že vám zařízení časem zevnitř nezoxiduje. Hodí se také pro využití při sportu a odolnější kusy dovolí také focení pod vodou.
Výhody - oproti běžným smartphonům jsou odolné proti vniknutí vody a v některých případěch umožňují také focení pod vodou. Výkonnostně jsou na tom lépe než odolné telefony.
Nevýhody - vzhledem k tomu, že jediným rozdílem mezi voděodolným telefonem a zařízením bez izolace je právě ochrana proti vodě, je jedinou nevýhodou vyšší cena.
Odolnost - značení IP charakterizuje odolnost mobilu proti vodě a prachu. U voděodolných telefonů se pohybuje nejčastěji mezi IP67 až IP69. Vyšší číslo znamená vyšší odolnost, IP67 dovoluje ponořit smartphone až na 30 minut až do hloubky 1 metr.
Cena - pohybuje se od několika tisíci až po několik desítek tisíc korun.
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|
Běžné chytré telefony | Lepší poměr ceny a výkonu | Nejsou odolné vodě |
Voděodolné telefony | Jsou odolné prachu a vodě | Za voděodolnost si připlatíte |
Pro koho jsou voděodolné telefony určeny
Díky své izolaci proti vniknutí vody a prachu jsou určeny zejména pro náročnější uživatele, kteří využívají telefon jako pracovní nástroj i v dešti. Do cílové skupiny spadají cestovatelé, sportovci, turisté a všichni, kdo rádi fotí na cestách, v dešti nebo rovnou pod vodou. Voděodolnost je běžná u vlajkových lodí výrobců, jsou tedy určeny i pro ty nejnáročnější uživatele.
Výhody voděodolných telefonů
Zásadní výhodou je jejich odolnost vodě, v praxi je tedy není problém využívat za deště, některé zařízení lze také ponořit do vody. Třída odolnosti se uvádí na stupnici IP (Ingress Protection). Krytí voděodolných telefonů se pohybuje nejčastěji mezi IP67 až IP69. Konkrétní popis stupnice IP naleznete v kapitole o stupních krytí. Díky vysokým certifikacím můžete s většinou těchto kapesních pomocníků fotit také pod vodou.
Narozdíl od outdoorových telefonů můžete počítat s vysokým výkonem a kvalitním fotoaparátem. Utěsnění proti vodě se také neodráži na designu.
Nevýhody voděodolných telefonů
Ve srovnání se smartphony bez utěsnění narazíme na jeden zásadní rozdíl, kterým je vyšší cena. Jediným konkrétním negativem tedy budou nutné vyšší investiční náklady.
Důležité parametry voděodolných telefonů
Charakteristiky, podle kterých volit odolný telefon se zásadně liší od těch, které využijeme při výběru běžného smartphonu. Níže uvádíme soupis parametrů v pořadí, v jakém vás budou zajímat. Podrobný popis parametrů najdete v článku Jak vybrat mobilní telefon.
Operační systém – volte takový operační systém, který je vám blízký. V základu existují dva stěžejní systémy a to Android a iOS.
Stupeň krytí IP – charakterizuje, nakolik je telefon odolný vůči vodě a prachu. Vyšší číslo za zkratkou IP znamená vyšší odolnost. Nejvyšší standard je IP69.
Výkon zařízení – pro běžné využití volte 3 GB RAM, pokud jste náročnější a využíváte mnoho aplikací, zaměřte se na 4 – 8 GB RAM. Výkon některých zařízení si můžete ověřit na AnTuTu), zkuste cílit na bodové hodnocení nad 150 000 bodů.
Kvalita fotoaparátu (lze porovnat na DXOmark) – základní modely mohou mít pouze jeden fotoaparát, naproti tomu výkonné telefony disponují 4 i více čočkami. Telefony značky Apple disponují téměř výhradně kvalitními fotoaparáty.
Velikost úložiště – pokud disponuje zařízení také výkonným fotoaparátem, oceníte větší kapacitu úložiště. Za dobrou kapacitu lze považovat již 32 GB, optimální hodnota se pohybuje mezi 64 – 128 GB.
Velikost displeje a rozlišení – telefon jako pracovní nástroj by měl disponovat velkým displejem, telefon fotografa vysokým rozlišením a zařízení primárně k telefonování naopak malými rozměry. Volte velikost displeje podle toho, aby vám telefon netrhal kapsy, ale vy jste na něm viděli dostatek. Pro rozeznání velikostí doporučujeme navštívit některou prodejnu a mobil si osahat.
Design – někteří zákazníci zohledňují při výběru také design daných modelů, výrobci se tedy snaží o kreativní povrchové úpravy, rozdílné materiály šasí a různorodé tvary výřezů předního fotoaparátu v dispeji.
Velikost a hmotnost – rozměry a výsledná hmotnost jednotlivých modelů se výrazně liší, volte tedy podle svých požadavků tak, aby se vám telefon dobře držel a dobře se s ním pracovalo.
Ceny voděodolných telefonů
V případě voděodolných modelů vás nemine výrazně vyšší investice, než při koupi smartphonu bez utěsnění. Cena se sice pohybuje již od několika tisíc korun, u nejvýkonnějších modelů však atakuje hranici čtyř desítek tisíc.
Použité a další zajímavé zdroje:
https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6016/jak-vodeodolny-je-vas-mobilni-telefon-odpovedi-je-ip-kod