Jaké jsou ortopedické matrace
Označení “zdravotní” či “ortopedické” je dnes u matrací velmi populární, často ale není jasné, jaké vlastnosti si pod tímto pojmem představit. V našem článku si proto podrobněji rozebereme ortopedické matrace. Dozvíte se, pro koho jsou tyto matrace určené a zda vám budou vyhovovat, popíšeme si také jejich specifika, často používané materiály a další důležité vlastnosti.
Pro koho je ortopedická matrace vhodná - pro osoby trpící bolestmi zad, kterým vyhovuje vyšší tuhost matrace.
Specifika - pro ortopedické matrace je typická vysoká tuhost a vysoká nosnost, nebývají ideální na polohovací rošty.
Označení a certifikáty - pro potvrzení ortopedických vlastností by měla mít matrace certifikaci nebo klinickou zkoušku.
Zónování - ideální je volit model se sedmi a více anatomickými zónami.
Materiály - ve větší míře se setkáte s přírodními materiály, jako je kokos. Populární jsou PUR a HR pěny, méně časté jsou paměťové pěny nebo latex.
Cena - obecně jde spíše o dražší modely. Konkrétní cena se do velké míry odvíjí od velikosti matrace, může se z několika tisíc vyšplhat i na několik desítek tisíc.
Parametr | Specifika u ortopedických matrací |
---|
Tuhost | Vyšší |
Materiál | PUR a HR pěny, kokosová vlákna |
Zónování | 7 a více zón |
Nosnost | Vyšší |
Cena | Střední až vyšší |
Pro koho je ortopedická matrace vhodná
Matrace s ortopedickými vlastnostmi jsou vhodné především pro osoby trpící bolestmi zad nebo jinými problémy pohybového aparátu. Rozhodně se ale nedá říct, že jsou ortopedické matrace jedinou zdravou volbou pro všechny.
Je třeba myslet například na to, že ortopedické matrace mají obecně vysokou tuhost, která nemusí každému vyhovovat. Jejich úkolem je zkrátka zafixovat páteř ve správné poloze, toho lze ale docílit zejména při spaní na zádech.
Pokud spíte převážně na boku, ortopedická matrace pro vás nebude ideální variantou. Nejde o dobré řešení ani pro seniory nebo osoby upoutané na lůžko. Tvrdá podložka vytváří vyšší tlak na tělo a seniorům tak hrozí otlaky kloubů nebo třeba proleženiny.
Specifika ortopedických matrací
Jak jsme již zmínili, ortopedické matrace jsou typické především svou tuhostí. Pro vhodné zafixování páteře by jim ale nemělo chybět ani anatomické zónování, které umožňuje lepší přizpůsobení tělu.
Stejně jako u většiny tužších matrací, i u ortopedických modelů je běžná poměrně vysoká nosnost, často i 150 a více kg.
Ideální podložkou pro ortopedickou matraci je lamelový rošt, některé modely jsou vhodné i na méně pružné laťové rošty. Kvůli vysoké tuhosti jsou ortopedické matrace často nevhodné na polohovací rošty, ohýbáním by se mohly některé části matrace poničit.
Označení a certifikáty ortopedických matrací
Popisky u matrací mohou být poněkud matoucí, například časté označení “zdravotní” může, ale nemusí, znamenat, že má matrace ortopedické vlastnosti. Pokud to tedy s hledáním ortopedické matrace myslíte vážně, pohlídejte si, zda má vámi zvolený produkt také nějaký certifikát či například potvrzení o klinickém testování. Klinické hodnocení provádějí například fakultní nemocnice, certifikáty vydávají také zkušební ústavy.
Zónování ortopedických matrací
Se zónováním se můžete běžně setkat u většiny moderních matrací, u ortopedických modelů by ale na jejich provedení měl být kladen ještě větší důraz. Ideální je volit model se sedmi a více anatomickými zónami, které umožní podepření páteře ve vhodné poloze.
Materiály ortopedických matrací
Stejně jako u většiny dnešních matrací, i v případě ortopedických modelů jsou nejčastějším výrobním materiálem různé typy pěn. Ve větší míře polyuretanová nebo studená pěna, tedy materiály, které dosahují i vyšších tuhostí. Méně často se setkáte s latexem či paměťovou pěnou, které jsou typické pro měkčí modely. Určitý podíl ale v tužší matraci mít mohou, například krycí vrstva paměťové pěny může příjemně zvýšit komfort jinak poměrně tvrdé matrace. Pokud by vás zajímaly specifické vlastnosti různých pěn, které se k výrobě matrací používají, přečtěte si také náš článek o pěnových matracích.
Kromě pěn se u ortopedických matrací často setkáte také s přírodními materiály. Populární jsou například kokosová vlákna, používaná v těch nejtvrdších matracích, nebo třeba koňské žíně.
Cena
Ortopedické matrace patří k dražším variantám na trhu. Nejlevnější modely na jednolůžko tedy např. v rozměru 90x200 cm) seženete zhruba za 4 000 Kč, u velkých dvoulůžkových matrací (nejčastěji 180x200 cm) se ale cena poměrně často vyšplhá i na několik desítek tisíc.
Zdroje
https://www.arecenze.cz/test-matraci/
https://en.wikipedia.org/wiki/Mattress
https://www.independent.co.uk/extras/indybest/house-garden/mattresses/mattress-guide-how-choose-best-types-open-spring-pocket-memory-foam-hybrid-bed-box-size-firmness-care-toppers-a7584356.html